BeslenmeSağlık

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği belirtileri başında halsizlik, güçsüzlük, yorgunluk gelmektedir. Vücut içinde B12 vitamini seviyesinin düşmesine B12 eksikliği denmektedir. B12 eksikliği son derece tehlikeli olup, geri dönülmez sonuçlara neden olabilir.

İnsan vücudu 4 sene boyunca yetecek kadar B12 depolayabilecek kapasiteye sahiptir. Fazla B12 vitamini ise idrar yolu ile dışarı atılır. B12 vitamini hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Hayvan etinde yüksek oranda B12 vitamini vardır. Eğer kişiler sağlıklı beslenirlerse, B12 vitamini eksikliği yaşamaktan kaçınabilirler. Veganlar, vejetaryenler, et tüketmeyen insanlar kolayca B12 eksikliği yaşayabilirler. B12 vitamini endüstriyel anlamda yalnızca bakteriyel fermantasyon sentezi ile üretilebilmektedir. 

B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini suda çözülebilen bir vitamin türüdür. Yağ asitlerinde, DNA sentezinde ve amino asitlerin vücut içinde kullanılmasında B12 vitamini kullanılmaktadır. B12 vitaminine vücudun yerine getirdiği işlevlerden hemen hepsinde faydalanılmaktadır. Beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi, sinir sisteminin sağlıklı olması ve özellikle al yuvar üretimi için B12 vitamini gerekir. Yapısal anlamda en büyük ve en karmaşık olan vitamin B12’dir. Vitaminlerin tümü, vücut içinde hiç üretilmez ya da yetersiz miktarda üretilmektedir. Yetersiz üretim nedeni ile sağlık sorunları ortaya çıkar. Eğer kişilerin vücutlarında herhangi bir eksiklik durumu söz konusuysa bunu mutlaka tıbbi olarak desteklemek gerekir. Vitamin takviyesi kullanarak eksiklik yerine getirilebilir. Doktora danışmadan vitamin kullanmayınız. 

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir?

B12 vitamini faydaları saymakla bitmiyor. Vücudun normal işlevini yerine getirmesi için mutlaka B12 vitamini olması gerekiyor. DNA oluşturulması, DNA düzenlenmesi, beyin ve sinir sistemi sağlığı başta olmak üzere B12 vitamini pek çok önemli işlevde rol oynuyor. B12 vitamini vücudun folik asidi emmesine yardımcı oluyor. Depolanan enerji bu vitamin sayesinde dışarı salınıyor. İnsan vücudunda yalnızca bir dakika içinde bile milyonlarca hücre üretilmektedir. Bu hücrelerin sağlıklı bir şekilde üremesi için mutlaka B12 vitaminin yeterli seviyede olması gerekir. Eğer insan vücudunda B12 vitamini seviyesi yeterli değilse, al yuvar hücrelerinin sayısı düşer. Düşük al yuvar sayısı anemiye kadar gidebilir. 

Ne Kadar B12 Tüketmeliyim?

B12 tüketim miktarı yaş, cinsiyet ve özel durumlar gibi pek çok etmene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 14 yaş ve üzerinde bireylerin B12 eksikliği yaşamaması için bir günde 2,4 mikro gram B12 vitamini tüketmeleri gerekir. Hamile kadınlar için tüketilmesi gereken B12 vitamin miktarı 2.6 mikro gramdır. Bebek emziren kadınların bu miktarı artırarak 2.8 mikro gram B12 vitamini almaları gerekir. Bütün bireyler herhangi bir vitamin takviyesi almadan önce mutlaka uzman hekime başvurmalıdır. B12 vitaminini tüketmek için tek çare takviyeler değildir. B12 vitaminini doğal yollardan da elde edebilirsiniz.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur diye bir soru aklınıza geldiyse hemen bundan da bahsedelim. B12 bulunan besinler temelde hayvansal besinlerdir. Genellikle et kaynaklı besinlerde B12 vitamini bulunmaktadır. Bitkilerde B12 vitamini bulunmadığı için vegan tarzı beslenen kişilerin B12 eksikliği yaşamadıklarından emin olmaları gerekir. B12 eksikliği yaşayan kişilerin bağışıklık sistemi zayıflar. Ayrıca unutkanlık gibi belirtiler ortaya çıkar. Kansızlık da olabilir. Hayvansal gıda tüketmeyen kişilerin bu belirtileri yaşamaması için mutlaka hekimlerine danışarak çeşitli takviye ürünler kullanmaları gerekmektedir. B12 vitaminini en çok etten, sütten, yumurtadan, peynir gibi hayvansal besin kaynaklarından elde edebilirsiniz. 

Vücutta B12 Vitamini Eksikliği Varsa Neler Olur?

B12 vitamini eksikliği vücutta olanların geri dönüşü olmayabilir. Bu nedenle B12 eksiliği için özellikle hayvansal besin tüketmeyen kişilerin çok dikkatli olması gerekir. Beyin ve sinir sistemi üzerinde geri dönüşü olmayan ve potansiyel olarak ciddi hasara yol açan hastalıkların başınıza gelmemesi için günde önerilen miktarda B12 vitamini tükettiğinizden emin olun. B12 vitamini eksik olduğu zaman hafıza problemleri, akıl karışıklığı, depresyon, yorgunluk ve buna benzer belirtiler görülmeye başlar. Ancak bu semptomlar tek başına kişinin B12 vitamini eksikliği yaşadığı anlamına gelmez. İştahsızlık, kabızlık, kilo kaybı da diğer eksiklik semptomları arasında yer alır. Belirtilerin şiddetlenmesi ile birlikte el ve bacaklarda uyuşma olabilir. İlerleyen durumlarda kişi hareket ederken dengesini korumak konusunda zorlanabilir. 

Bebeklerde B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde B12 vitamini eksikliği olması halinde yüz titremeleri, beslenme bozuklukları, tahriş ve refleks problemleri görülmektedir. Bebeklerde B12 vitamini eksikliği problemi tedavi edilmezse, büyüme problemleri gibi ciddi problemler ortaya çıkar. B12 eksikliği ile birlikte beyin hasarı riski ve kalıcı sinir hasarı riski ciddi oranda artar. B12 vitamininden eksik beslenen kişilerde psikoz, bunama ve mani gibi hastalıkların gelişme riskinin çok yüksek olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konmuştur. Yetersiz B12 vitamini alan kişilerde kansızlık olur. Nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, yorgunluk aneminin belirtileri arasında yer alır. İleri vakalarda, beklenmedik kilo kaybı, sararmış cilt, ishal, adet sorunları gibi problemler olur. 

B12 Vitamin Eksikliği için Kimler Risk Altında?

B12 vitamini eksikliğinde riskte olan kişiler başında diyetinde hayvansal gıda bulunmayan kişiler yer alır. Hamilelik süreci ve emzirme dönemi B12 eksikliği durumunu özellikle vegan beslenme tarzına sahip olan kişiler için zorlaştıracaktır. Bitki kaynaklı gıdalarda B12 vitamini bulunmaz. Buna ek olarak pernisiyöz anemisi olan kişilerde B12 vitamini eksikliği görülebilir. Bu hastalık kanı etkileyen bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin vücudu B12 vitamininin emilmesine izin vermez. İnce bağırsağı cerrahi olarak kısaltılmış bireylerde de B12 vitamini eksikliği görülebilir. Bu durumda hastanın vücudunda B12 vitamini yeterli emilmeyecektir. Çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, gastrit hastalıkları da besinlerin emilme miktarını düşürür. Dolayısıyla B12 vitamini eksikliği problemi ortaya çıkabilir. 

B12 Vitamini Hapı Kullanmalı mıyım?
B12 Vitamini Hapı Kullanmalı mıyım?

B12 Vitamini Hapı Almalı mıyım?

B12 vitamini hapı kullanmanız gerekebilir. Özellikle beslenmesinde hayvansal gıda bulunmayan kişiler, B12 vitamini emilimi yapamayanlar vitamin takviyesi kullanabilirler. B12 vitamini eksikliğinde takviyeler ağızdan ya da burundan sprey olarak alınabilir. Ağızdan alınan takviyeler genellikle B12 vitamin eksikliğinin giderilmesi için yeterli olmaz. Bazı durumlarda vücuda B12 vitaminini doğrudan enjekte etmek gerekebilir. Beslenmenize B12 vitamini eklemek için soya sütü markalarının bazılarını ve kahvaltılık tahılları tercih edebilirsiniz. Bunların içerisinde, özellikle hayvansal besin tüketmeyen kişiler için özel olarak eklenen B12 vitamini bulunmaktadır. Veganlar diyetlerinde B12 vitaminini doğal olarak eklemedikleri için mutlaka takviye almalıdırlar. Ancak takviyeler kişinin kafasına göre alınmaz. Bu kişilerin mutlaka hekimlerine danışması gerekir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde olan hamile kadınların çok dikkat etmeleri gerekir. Böbrek hastası olan kişiler için B12 vitamini takviyeleri önerilmemektedir. 

B12 Vitamini Takviyesi ve Diğer İlaçlar

B12 vitamini takviyesi ile diğer ilaçlar etkileşim içine girebilir. Bu nedenle B12 eksikliği için hekiminizi ziyaret ettiğinizde kullandığınız diğer ilaçlar hakkında mutlaka bilgilendirmeniz gerekir. Metformin, proton pompası inhibitörleri ve peptik ülser hastalığı için kullanılan h2 reseptör agonistleri B12 vitamini ile etkileşime girmektedir. Bu ilaçlar B12 vitaminin emilmesini engeller. Ayrıca bazı hastalarda kırmızı kan hücresi üretimi tetiklenebilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu