Diyet

Bir Ayda 5 Kilo Nasıl Alınır?

Bir ayda 5 kilo almak, pek çok kişi için ulaşılması zor bir hedefken, bazıları bir ayda beş kilo vermek için çaba sarf ediyor. Kilo almada ve vermede kurallar basit, birinde ihtiyaçtan fazla yemek gerekirken, birinde ise ihtiyaçtan az yemek gerekiyor, ancak her ikisi de oldukça zor. Eğer bir ayda beş kilo almak gibi bir hedef koyduysanız kendinize, bu hedefe sıkı sıkıya bağlanmak ve asla vazgeçmemek gerekiyor.  Peki bir ayda beş kilo nasıl alınır?

Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenin

Kilo almak kolay da sağlıklı kilo almak zor diyenleri duyar gibiyim. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek kilo almanın temel kuralıdır. Kiloyu yağ olarak değil de kas tabakası olarak alma gibi bir beklenti içerisindeyseniz, birkaç yıl beklemeniz gerekebilir, çünkü vücut geliştirmeye başlayan insanların pek çoğu ilk yıl 4-5 kilo, sonraki yıllar ise her bir yıl başına 1-2 kiloyu geçmemek şartıyla kas tabakası olarak kilo alabiliyorlar, bu nedenle kısa sürede yağ olarak kilo almak pek mümkün değil. Günlük 400-500 gramın üzerinde karbonhidrat tüketimi kısa sürede kilo almanızı sağlayabilir.

Günlük 3000 Kalori Alın

Kilo almak istiyorsanız, muhtemelen günlük kalori ihtiyacınız 3000 rakamının altındadır. Günde 3000 kalori ile beslenmek, kısa süre içerisinde kilo almanızı sağlar. Düzenli olarak 3000 kalori ile beslenerek kısa sürede kilo almayı başarabilirsiniz.

Hareketlerinizi Sınırlayın

Bir ayda 5 kilo almak için, fazla hareket etmemeniz gerekiyor, bu nedenle mevcut hareketlerinizi kısıtlamak ve eskiye oranla daha az hareket etmek zorundasınız. Spora bir süre ara vermek hareketlerinizi kısıtlamak için ideal bir yol. Kilo vermek isteyen kişiler ne kadar çok hareket etmesi gerekiyorsa sizin de o kadar az hareket etmeniz gerekir.

Yağlı ve Şekerli Yiyecek Tüketimini Artırın

Kilo almak isteyenlerin pek çoğu, miktarı az olan ancak yüksek kalori içeren gıdaları tüketmesi gerekir. Kilo almak isteyen bireylerin, mideleri küçüktür, bu nedenle fazla yiyecek tüketemezler, yağlı ve şekerli yiyeceklerin miktarı az ancak kalorisi çoktur. Örneğin bir paket kare çikolata ortalama 700 kaloridir ve günde iki paket çikolata ile kolaylıkla kilo alabilirsiniz.  Kuruyemiş gibi aşırı yağlı gıdalar da kısa sürede kilo almanızı sağlayabilir sadece iki avuç badem yaklaşık 800 kalori içerir ve kısa sürede kilo almanıza yardımcı olur.  Sizin de bir ayda 5 kilo almak gibi bir hedefiniz varsa, listedekileri uygulayarak kısa sürede 5 kilonun üzerinde kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu