Hastalıklar

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı belirtileri arasında yürüme güçlüğü, tek taraflı ve kola doğru yayılan bir ağrı, ele alınan cisimlerin düşürülmesi yer alır. Boyun fıtığı özellikle spor yapmayan, masa başında uzun saatler iş yapan ve genetik olarak kasları zayıf olan kişilerde görülmektedir. Hareketsizlik sonucu ortaya çıkan boyun fıtığı, insanların yaşam kalitesini düşürür. Beyin ve sinir cerrahisinde teknolojinin gelişmesi ile beraber uygulanan yeni tedavi yöntemleri sayesinde tedavi süreçleri oldukça kısaltılmıştır. İnsanlar bu tedavi yöntemlerinden faydalanarak yaşam kalitelerini yükseltebilirler. Omurga vücut için hayati öneme sahiptir. Vücut omurga sayesinde dış kuvvetlere karşı koyar, hareket fonksiyonu yerine getirilir. Sabit kalmak ve hareket etmek gibi iki zıt işlev omurga tarafından yerine getirilir. Omurga arasında bulunan iç sıvı sinirlere baskı yaptığında boyun fıtığı ortaya çıkar. 

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığını anlamak için bu hastalığın belirtilerine bakmak yeterli olur. Bu hastalık hem omurilik hem de sinir köklerini etkiler. Genellikle yaşamın 30 ve 40’lı yaşlarında ortaya çıkar. Boyun fıtığı belirtileri özellikle hastalığın süresi, şiddeti gibi etmenlere göre değişiklik göstermektedir.

Boyun fıtığı belirtileri arasında kişi ağrı ile birlikte kolunda kuvvet kaybı olduğunu hisseder. Tek taraflı, kola doğru yayılan bir ağrı vardır. Ağrı parmak uçlarına kadar yayılabilir ve bu sırada uyuşma görülür. Kişi eline aldığı cisimleri yere düşürebilir. Daha ileri boyun fıtığı hastalığında kişi yürüme güçlüğü ve dengesizlik yaşar. Kişi ağrı ve uyuşukluğun sıkılaşması ile birlikte belli bir süre dinlenmelidir. Dinlenme ile beraber bu belirtilerin geçmemesi halinde mutlaka beyin ve sinir cerrahına başvurulması gerekir. 

Boyun Fıtığı Neden Olur?

Boyun fıtığı belirtileri nelermiş anlatmaya çalıştık peki boyun fıtığı neden olur. Boyun bölge olarak bele göre daha narindir. Bu nedenle bu bölgede defarmasyonlar daha erken yaşta görülmeye başlayabilir. Sürekli tek bir noktaya bakılması, boynu uzun süre aynı noktada tutmak, sürekli TV izlemek, klima ısısına maruz kalmak, hareketsiz bir yaşantı sürmek gibi durumlar boyun fıtığı oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bazı hastalarda boyun fıtığı tamamen yapısal durumlara bağlı olarak ortaya çıkar. İnce, narin ve uzun boyuna sahip olan kişilerde, kısa boyunlu olan kişilere oranla çok daha yüksek oranda boyun fıtığı olduğu gözlemlenmiştir. Uzun boyunlu olan kişilerin kas yapıları daha zayıf olduğundan çevresel faktörlerden daha kolay etkilenirler. Eğer kişiler boyunlarını kötü kullanırlarsa, yüksek oranda boyun fıtığı riski onları bekliyor demektir. Basık kafa ve kısa boyun yapısına sahip olan kişilerde boyun fıtığı görülme ihtimali oldukça düşüktür. 

Sigara Kullanımı Boyun Fıtığı Görülme İhtimalini Artırıyor

Sigara kullanımı da boyun fıtığı belirtileri arasında belirleyici bir faktör. Geçmiş zamanlarda sigara kullanımı ve boyun fıtığı arasında ilişki olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalar özellikle genç yaşlarında sigaraya başlayan kişilerin boyun yapısının çok kolay bir şekilde bozulduğunu ortaya koymuştur. Sigara içen kişilerin akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 sene gibi uzun bir süreye yayılırken, boyun fıtığına yakalanma süresi çok daha kısadır. Sigara içen insanlar 5 sene gibi kısa bir sürede boyun fıtığına yakalanabilirler. Genetik faktörlerinde de boyun fıtığı oluşumunda etkili olduğunu unutmamak gerekir. Eğer kişilerin ailesinde daha önce boyun fıtığı yaşayan birisi varsa, bu kişilerin boyun fıtığı geçirme ihtimali çok yüksektir. Bu kişilerin azami önem göstererek boyun fıtığı probleminden kurtulması mümkündür. 

Boyun Fıtığı Belirtileri
Boyun Fıtığı Belirtileri

Yaşam Tarzı Değişikliği ile Boyun Fıtığı Engellenebilir

Yaşam tarzıyla boyun fıtığının engellenmesi mümkündür. Oturur vaziyette uyuyakalma, uygunsuz çalışma pozisyonları, gece uyurken yanlış pozisyonda durmak gibi durumların tümü boyun fıtığına yol açar. Yaşam tarzında yapılacak değişimler ile birlikte boyun fıtığını engellemek mümkündür. Eğer kişiler otururken uyuyakalma gibi bir alışkanlıklarının olduğunu biliyorsa, mutlaka boyun yastığı kullanmalılardır. Gece uykusunu uygunsuz pozisyonda yapan kişiler, uykuda oldukça uzun bir süre geçirildiğini hesaba katarak bu süreçte ortopedik yastıklar kullanmalıdırlar. Yanlış pozisyonda uyunması boyun fıtığı riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Profesyonel olmayan masaj uygulamaları, uzun süre bilgisayar kullanmak, psikolojik stres düzeyinin yüksek olması, boyun kaslarının zayıf olması, bankacılık, şoförlük gibi mesleklerde çalışmak, trafik kazaları gibi durumların hepsi kişinin yaşam tarzı ile ilgili faktörlerdir. Bunları değiştirmek kişinin kendisinin elindedir. 

Boyun Fıtığı için Tanı Nasıl Konulur?

Boyun fıtığı tanısı konması için detaylı öykü dinlemek ve fiziksel muayene yapmak gerekir. Yalnızca bu ikisinin yardımı ile uzman bir hekim tanı koyabilir. Bunların dışında görüntüleme tekniklerinden faydalanarak da boyun fıtığının varlığı konusunda bilgi sahibi olmak mümkündür. Boyun fıtığı tanısı konarken, boyun fıtığının seviyesini de saptamak gerekir. Kesin tanı konması adına nörolojik muayene, radyolojik incelemeler ve gerekmesi halinde EMG yapılmalıdır. Yapılan muayene sonrasında eper hekim tahribata ait bulgular bulmazsa, hastanın mutlaka dinlenmesi ve ağrı kesici ilaç kullanması gerekir. Hastalara duruma göre fizik tedavi de önerilebilir. Eğer hekim sinir tahribat bulguları tespit ederse bu durumda diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğu zaman mutlaka cerrahi tedavi yapılması gerekir.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı belirtileri nelerin olduğunu paylaştık. Peki tedavisi var mı?Nasıl düzeltilir? Boyun fıtığı tedavisi yapılması için önce hastalığın şiddetine ve seviyesine bakılması gerekir. Hastalığın hafif olması halinde yatakta dinlenmek, stresten uzak bir yaşantı sürmek, ağrı kesici ilaçlar kullanmak ve önerilmesi halinde fizik tedavi yapmak yeterli olur. Ancak her durumda bu yöntemler hastalığın geçmesi için yeterli olmayabilir.

Eğer bu yöntemlerin denenmesine rağmen halen hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı ve buna benzer belirtiler varsa mutlaka hastanın ameliyat ile tedavi edilmesi gerekir. Boyun fıtığı ameliyatları günümüzde başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Boyun fıtığı uyku ve yaşam kalitesini düşürür. Mikro cerrahi yönteminden faydalanarak boyun fıtığının tedavi edilmesi mümkündür. Mikro cerrahi yöntemi ile hasta mevcut şikayetlerinden kurtulmuş olur. Ağrı kalmaz ve kişinin yaşam kalitesi yükselmeye başlar. 

Boyun Fıtığı için Ameliyat

Boyun fıtığı ameliyatı yapılırken amaç, omurilik ve buradan çıkan sinirlerin sıkışıklığının giderilmesidir. Anatomik yapının ve boyun omurgasının yük taşıyabilme ve hareket etme fonksiyonlarının korunması gerekir. Geleneksel cerrahi yöntemlerinin kullanılması özellikle geniş alan için normal doku tahribatına yol açabilir. Sinir dokusu rahatlar ancak omurganın fonksiyonu da bozulmuş olur. Bu durumda hastaya kafes, vida ve buna benzer malzemeler ile ameliyat yapılması gerekebilir. Bu ameliyat tekniği uygulandığı zaman omurganın fıtık seviyesinde yer alan bölümü tamamen hareketsiz hale getirilir.

Bu şekilde yapılan ameliyat süresi oldukça uzun olacaktır. Ayrıca ameliyat sırasında kan kaybı miktarı çok fazladır. Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında iyileşme süresi de oldukça uzun ve ağrılıdır. Ameliyatın başarı oranı düşüktür. Ayrıca uzun vadede bakıldığı zaman, diğer disklerde de fıtıklaşmaya yol açması riski bulunmaktadır. Hareketli bölümün korunması amacı ile geliştirilen disk protezi ile istenilen sonuçlara ulaşılması mümkün olmayabilir. Uzun dönemde bu protezler hareket kabiliyetini kayıp eder. Bütün bu nedenlerden dolayı boyun fıtığı ameliyatına sıcak bakmayan kişilerin sayısı çok fazladır. Hekiminiz ile görüşerek sizin için en uygun boyun fıtığı tedavi yönteminin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu