Sağlık

Emzirme Süreci | Anne Sütünü Arttırmak İçin Yiyecekler

Emzirme süreci nedir?

Emzirme süreci, bebek ile anne arasında önemli bir bağ kurduğu için oldukça önemli bir işlemdir. Anne sütü tüm diğer besinlerden daha fazla bebek için faydalı olmasının yanı sıra bebek emerken anneye olan yakın teması ile tarifsiz güven ve rahatlama duygusu oluşur. Bu sebep ile özellikle normal doğum yapan anneler emzirmeye doğumdan sonra hiç vakit kaybetmeden başlamalıdırlar. Bebeğin düzenli ve sık emmesi annedeki süt miktarını arttıracağı gibi doğumdan sonraki ilk 6 ay bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesi, büyümesi ve gelişimi için oldukça önemlidir. Düzenli emzirmenin yanı sıra annenin doğru beslenmesi de sütünü arttıracaktır.

Anne sütünü arttıracak yiyecekler şunlardır:

Et, süt ve tahıl ile beslenmek:

Annenin doğru ve düzgün beslenmesi ve günlük almış olduğu kaloriye ek olarak 750 kalori alması gerekir. 750 kalorilik miktarın ise et, süt ve tahıl ürünlerinden alınması önerilmektedir. Annenin günde 1800 kalori alması ve bunun altına düşmemesi süt üretimi açısından önemlidir.

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

Düzenli olarak protein tüketmek:

Gebelikte olduğu gibi emzirme dönemi boyunca da annenin düzenli şekilde protein tüketmesi gerekmektedir. Hem hayvansal hem de bitkisel içerikli proteinlerden anne almalıdır. Et ve süt ürünlerinin yanı sıra demir, çinko, kalsiyum mineralleri açısından zengin, anne sütünü arttıran kuru meyvelerde tüketilmelidir.

Haftada 2 kez balık yemek:

Anne enerjisinin % 30 kadarını yağlardan almaktadır. Besinlerin içerisinde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri hamilelikteki gibi emzirme süreci içerisinde de oldukça önemlidir. Anneler haftada 2 kere balık tüketmeye özen göstermelidirler.

Her emzirme sonrasında bir bardak su içmek:

Vücudun ürettiği süt oranında değişim olmaması için annenin düzgü bir şekilde beslenmesi kadar sıvı alımı da önemlidir. Emziren her anne günde en az 3 litre su içmelidir.

Anne ve bebek üzerine daha fazla bilgi için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Anne ve Bebek TV‘ye göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu