Alerji

Göz Kaşıntısı Neden Olur? | Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Göz kaşıntısı %90 ihtimalle alerjenler vasıtasıyla tetiklenen bir hastalıktır. Gözle ve çevresiyle enfekte olan yabancı maddelere immün sistem tepki gösterdiğinde histomin adındaki hormonlar aktive olur ve buda alerjenlerin alerjiyi ortaya çıkarmasına sebep olur.

Göz kaşıntısına neden olan durumlar

Toz gibi küçük maddeler gözde alerjik bir durum yaratabileceği gibi mevsim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan durumlar da gözde alerjiye yani kaşınmaya yol açabilir. Bu kaşıntılar mevsimlere bağlı olarak kısa süreli olabileceği gibi yıl boyu devam eden uzun süreli alerjiler de olabilir. Mevsimsel alerjilerin başında bahar nezlesi gelir. Baharla birlikte ortaya çıkan polenler insanlarda değişik alerjik septomlar gösterebilir. Bu polen alerjileri bazı insanlarda gözde alerji yaratarak kaşınmalara neden olabilir. Sürekli alerjiler ise yıl boyu devam eden sürekli alerjilerdir. Bunların başında da kapalı ortam alerjisi gelmektedir. Kapalı ortamlarda ortaya çıkan toz zerreleri sürekli devam eden göz kaşıntısı yapabilir.

Göz kaşıntısına neden olan diğer durumlar

Yabancı maddeleri, göz kuruluğunu, korneanın çizilmesini, göz enfeksiyonlarını, kontak lensleri sayabiliriz. Göze temas eden yabancı maddeler gözde alerjiye neden olarak kaşıntı yaratabilir. Bazı insanlarda gözün yeterince gözyaşı üretememesi ya da gözyaşı kalitesinin bozulmasına bağlı olarak gözde kuruluk yaşanır. Yaşanan bu kurulukta alerjik bir tepki olarak ortaya çıkar yani gözde kaşınmaya neden olabilir. Göze çarpan herhangi bir maddenin çarpmasıyla ya da gözde yaşanan enfeksiyon korneanın çizilmesine neden olabilir bu da gözde iltihaplanmaya, kaşıntıya yol açabilir. Bir diğer etken olan kontak lensler de dikkatli kullanılmadığında gözde kurumaya yol açabilir bu da kaşıntı yaratabilir.

Göz alerjisi, kaşıntı yapar mı?

Göz alerjisi ciddi durumlar yaratabileceği için alerjiye sebep olan etkenler tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır. Göz asla kaşınmamalı, kaşınan ve hasar gören gözde yaşanabilecek enfeksiyon çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Geçmeyen ve davam eden alerjiniz varsa mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu