HamilelikBeslenme

Hamilelikte Nasıl Beslenilmelidir?

Hamilelikte nasıl beslenilmelidir? Hamilelik, bir kadının başına gelebilecek en güzel olaylardan biridir. Bu dönemde anne adayı olan hamile bireylerin, beslenmelerine son derece dikkat etmeleri gerekmektedir. İyi ve sağlıklı beslenen anne adayları, sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir ve aynı zamanda sağlık problemleri ile boğuşmazlar. Peki anne adayları hamilelik sürecinde nasıl beslenmelidir. Anne adaylarının hamilelik sürecinde dikkat etmeleri gereken şeyler nelerdir?

Hamilelikte görülen sağlık problemlerinden biri de kilo artışıdır. Bu dönemde anne adayının hormonları baskın gelerek iştahını açar. İştahı açılan anne, hamilelik sürecinde ortalama 3-15 kilo arasında kilo alır. Anne adayının, hamilelik öncesinde de kilolu olması, kilo almasını kolaylaştıran faktörlerden biridir.

Protein Tüketimine Dikkat

Hamilelikte görülen en yaygın problemlerden biri de protein eksikliğidir. Hamilelik sürecinde anne adayının sağlıklı beslenebilmesi için, protein tüketimine ekstra özen göstermesi ve dikkat etmesi gerekir. Hamilelik sürecinde iyi beslenmeyen anne adayları, çok ciddi problemlerle boğuşmak zorunda kalabilir. Bu gibi problemler yaşamamak için, anne adayının protein değeri yüksek besinlerle beslenmesi çok büyük önem arz etmektedir.  Bu dönemde yenecek, et,süt ve süt ürünleri, yumurta gibi mamüller hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemli yapı taşlarını oluşturur.

C Vitamini

Anne adayının, hamilelik sürecinde tek tip veya iki tip beslenme düzeni sağlaması uygun değildir. Ancak hamile adayları, genelde hamilelik süresince acil enerji kaynağı olan karbonhidratları yüksek oranda tüketirler. Tek tip beslenme ve beslenme eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilecek problemlerden kaçınabilmek için, bol miktarda C vitamini tüketmek gerekiyor. C vitamini, genel olarak bakıldığında beslenme eksikliğinin yol açabileceği problemleri büyük oranda gideriyor. Bu nedenle hamile adaylarının, bol bol limon, portakal ve mandalina gibi gıdaları tüketmesi gerekiyor.

Posalı Gıdalar (Lif)

Hamilelikte nasıl beslenilmelidir diye soran anne adaylarının bu konuda en çok önem vermesi gereken gıdalardan biri lifli yani posalı gıdalardır. Posalı gıdalar, anne adaylarının beslenme listesinde mutlaka olmalıdır. Sebze ve meyveler, nohut ve diğer baklagiller yüksek oranda lif içerir. Bu besinleri günlük olarak tüketmek çok büyük önem arz edecektir.

Demir

Hamilelikte nasıl beslenilmelidir diye soruyorsanız, demir tüketimini artırmanızı tavsiye ediyoruz.  Bildiğiniz gibi, karnınızda bir canlı taşıyorsunuz ve bu canlının da birtakım ihtiyaçları olabiliyor. Bu şekilde sizlerde demir tüketimini artırarak, kendiniz ve bebeğiniz için iyi bir şey yapmalısınız. Demir, pek çok balık ve deniz mahsullerinde bulunur. Ayrıca, karaciğer ve kırmızı et de yüksek oranda demir kaynağı içerir.

Su Tüketimi

Hamilelikte dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de su tüketimidir. Su tüketimini artırmanız, bebeğiniz ve sizin sağlığınız için çok önemli. Normal şartlarda bir kadın için günde 2 litre su içmek yeterliyken, hamilelik döneminde günde en az 2,5-3 litre su içilmesi gerekmektedir. Sıvı tüketimini artırmanız, her anlamda sağlığınız için büyük fayda sağlar. Günlük olarak içeceğiniz birkaç litre su hem bebeğiniz hem de sizin için çok sağlıklı olacaktır.

Kuruyemişler

Kuruyemişler, vücut için çok sağlıklı yağları barındırır. Fındık, badem, fıstık, ceviz hamilelik sürecinde yararlı bir kalori alımı sağlar. Hamilelik boyunca liften zengin ve kuruyemiş ağırlıklı bir beslenme düzeni çok ciddi yararlar sağlayabilir.

Omega 3

Hamilelikte nasıl beslenilmelidir konusunda pek çok tavsiye verdik, listemizin son sırasında omega-3 takviyeleri ve omega 3 yağ asitleri bulunuyor. Omega-3, anne ve bebek sağlığı için en yararlı yağlardan biridir. Pek çok balık mahsülünde omega-3 yağ asitleri bulunur. Balık tüketimini artırırsanız, hamilelikte sağlıklı beslenmenin yapı taşlarını tamamlarsınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu