Sağlık

Hava Ambulansı Nedir? | Hizmeti Yeterince Güvenli Mi?

Hava ambulansları hizmet vermeden önce gerekli kontrol aşamalarından geçmektedirler. Yapılacak olan yada yapılması düşünülen tıbbi müdahaleler için gerekli olacak olan tüm medikal malzemelerin bulundurulması için gerekli kontroller yapılır. Hava ambulansı hizmetini verebilmek için sağlık bakanlığınca belirtilen yeterliliklerin taşındığını gösteren onay belgesi gereklidir. Genelde bu hizmeti veren firmaların bu belgeleri tamam olmak zorundadır; sıkı denetim altındayken ve sağlık sektöründe eksik şekilde iş yapılması ülkemizde imkansıza yakındır.

Hava ambulansı güvenli mi?

Hava ambulanslarında gerekli olan tüm sağlık malzemelerini ve sağlık ekibini bulunduran firmalar; hastanın ameliyat olması gibi bir durumda ameliyatı ambulanslarda yapma yeterliliğine de sahip personel bulundurmaktadırlar. Bu bakımdan düşünüldüğü zaman hastanelere hasta naklinin sağlıklı olarak yapılmasını sağlamanın bilinci ile çalışan firmaların sunduğu hizmet kolaylıkla anlaşılabilir. Hastaların kolaylıkla hastaneye ulaştırılması çoğu zaman insan hayatını riske sokacak durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle zaman kavramının çok büyük önem taşıdığı bu gibi durumlarda ambulanslar yerine özel servislerin uçaklardan ve helikopterlerden oluşan ekipleriyle müdahale söz konusudur. Hastanın ulaştırılacağı noktanın uzaklığı fazla ise ambulans uçak, mesafe çok uzak değilse ambulans helikopterler kullanılmaktadır.

Hava ambulansı hizmeti insan hayatının çok özel olduğunu ve korunabilmesi için tüm olanakların kullanılması gerektiğini göstermesi açısından oldukça önem taşıyan bir hizmettir. Hava ambulansı hizmetine neden ihtiyaç duyulduğu sorusu sorulabilir. Bu sorunun cevabı giderek kalabalıklaşan yerleşim birimlerinde kara trafiğinin artması ve bir an önce hastanın sağlık merkezlerine ulaştırılması gereken durumların oluşması ile açıklanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu