Ağız ve Diş Sağlığı

İmplant Tedavisi Nedir? | Avantajları, Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi başlamadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken konu kemik gelişimi tamamlanmamış genç bireylere implant uygulaması yapılmamasıdır. Bazı hastaların var olan sağlıklarındaki ciddi sorunlarda ise hekimlerinin onayı ile yapılabilir olmasıdır. Bu tarz istisnai durumların herkese implant tedavisi yapılabilir.

İmplant Tedavisinin Avantajları

Yüz estetiğimizin bir parçası olan dişlerimizin eksikliği konuşma bozukluklarına neden olduğu gibi, beslenme ve çiğneme konusunda da yetersizliklere neden olur bu durumda implant uygulaması ile doğal dişlere en yakın fonksiyonları sağlayan tedavi seçeneği birçok açıdan avantaj sağlar.

  • Diş boşluklarının yan dişlerin kesilmeden yerleştirilmesi
  • Boşlukta yer alan çene kemiğinin erimesinin önlenmesi
  • Porselen dişlerin doğal dişler gibi tek tek yapılması sonucu yüksek hijyen
  • Çok uzun seneler sorunsuz şekilde kullanılması
  • Doğal diş formunda olması en büyük avantajlarından biridir
  • İyi bir estetik görünüm
  • Çiğneme fonksiyonları iyi olduğu için sağlıklı beslenme
İmplant Tedavisinin Avantajları
İmplant Tedavisinin Avantajları

Bu tedavi modeli lokal anestezi altında uygulanır. Farklı durumlar da sedasyon uygulaması ile de yapılabilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan bir tedavi modeli olduğu için işlem sırasında ağrı duymazsınız.  İmplantlar yerleştirildikten sonra 3 ile 6 ay arasındaki kaynaşma süresine geçilir bu süreçte geçici dişleriniz yapılarak estetik açıdan noksanlık kapatılır. Eksik bir veya birden fazla dişinizin yerine implant uygulaması yapılabildiği gibi tüm ağız içine de uygulanabilir.

İmplant bakımı için yapılması gerekenler

İmplant uygulaması titiz bir bakım gerektirir. Doğal dişleriniz gibi implantlarınıza da bakmalısınız. Ağız hijyenin iyi şekilde yapılması gereklidir. Doğal dişlerinizin bakımını yapmadığınız takdirde nasıl diş kayıpları oluşuyorsa implant uygulaması da yetersiz bakımdan dolayı kaybedilebilir.  Titiz bir bakım ve hijyen sağlanmadığı durumlarda diş etlerinizde kızarıklık ve kanamalar ortaya çıkar. Bu durum kemik erimesi ve implant kaybı gibi yıkımlar baş gösterir. Diş tedavileri açısından son dönemlerin en iyi uygulaması olan implant tedavisine başlamadan önce düzenli bir ağız bakımına karar vermiş olursunuz. Günde iki kere düzenli fırçalama, diş ipi ve ağız suları kullanımı ile ağız hijyeni tamamlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu