Sağlık

Kabızlığa İyi Gelen Şeyler

Kabızlığa iyi gelen şeyler, kabızlık kötü beslenme ve zararlı yiyecekler sonucu olarak sindirim sistemindeki bozulmalar ve yavaşlamalar nedeniyle oluşmaktadır. Dışkı, bağırsakta kaldığı her dakika boyunca kendisinden sıvı atar ve katılaşmaya başlar. Bağırsak hareketlerinin oldukça yavaş gerçekleşmesi sonucunda dışkı iyice katılaşır ve anüse gelip çıkartmak çok zor hale gelir. Kabızlık, geçici kabızlık ve kronik kabızlık olarak ikiye ayrılır. Beslenme düzenindeki değişiklikler ve az lif tüketimi geçici kabızlığa neden olurken, beslenme düzenini düşük lif ve sağlıksız yiyecek tüketimi üzerine kurmuş ya da bağırsaklarında bulunan kalıcı problemler nedeniyle kişiler her 4-5 dışkılamanın en az birini zorlanmayla yapabilir. Eğer sizde de böyle bir problem varsa kronik kabız olabilirsiniz.

Kronik Kabızlığa Karşı Ne Yapılmalı?

Kronik kabızlık, yukarıda da anlattığımız gibi her 4-5 dışkılamanın birini zor çıkartmak, tuvalette fazla bekleyerek çıkarmak ve anüsün boşalmamış hissiyatını duymak ile gerçekleşir. Kronik kabızlık problemi yaşayan kişiler, düzenli olarak yanlış beslendikleri ve hareketsiz oldukları için kronik kabızlığa yakalanırlar. Kronik kabızlığa yakalanmak kısa sürede gerçekleşmediği gibi, kronik kabızlıktan kurtulmak da o kadar kısa sürede gerçekleşmez, düzenli beslenmek hareketli bir yaşam tarzı benimsemek ve eğer varsa tedavi süreçlerinin ardından birkaç yıl içerisinde kişiler kronik kabızlık probleminden kurtulabilirler.

Geçici Kabızlığa Karşı Ne Yapılmalı?

Kabızlığa iyi gelen şeyler hakkında bilgi vermeden önce, geçici kabızlığın ne demek olduğunu hatırlatalım, eğer dışkınızda kabız olma sıklığınız 40 günlük süreden daha uzun sürede bir oluyorsa, endişelenmeyin hasta değilsiniz. Ancak artık sık sık kabız olmaya başladıysanız veya eskiye göre kabız olma sıklığınız artıyorsa, kronik kabızlığa yakalanmadan önce mutlaka beslenme düzeninizi değiştirmeniz ve Akdeniz usulü beslenmeniz gerekmektedir. Sebze ve meyve yönünden zengin beslenmeniz ve aynı zamanda düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir. Uzmanlar bağırsak sağlığını korumak adına günde 30 dakika egzersiz yapmayı tavsiye etmektedir.

Kısa Süreli Çözümler

Su için

Kabızlığa karşı bağırsağınızdan fazla su geçmesi önemlidir. Sıvı alımını artırmanız aynı zamanda bağırsak hareketlerinizi de düzenlediği için, kabızlığı kısa sürede geçirecektir.

Yağ Tüketimini Artırın

Kabızlığa iyi gelen şeyler arasında yağ tüketimini düzenlemek de var. Yağ tüketiminiz ve özellikle sağlıklı yağ tüketiminiz normalin altındaysa kabız olma riskiniz çok yüksek. Bu nedenle tereyağı ve zeytinyağı gibi besinleri sık sık tüketin.

Lif Ağırlıklı Beslenin

Ekmek tüketiyorsanız, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek tüketin. Lif miktarı daha yüksek ekmekleri ve yiyecekleri tüketmek kabızlığa iyi gelen şeyler arasındadır.

30 Dakika Yürüyüş

Uzmanlar hafif tempolu 30 dakikalık bir yürüyüşün kabızlık konusunda önemli bir adım olduğunu vurguluyor, sağlıklı bir bağırsak istiyorsak, normal hareketimize ek olarak günde 30 dakika yürüyüş yapmamız mutlaka iyi olacak ve sağlıklı kalmamızı sağlayacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu