Sağlık

Kalori Nasıl Yakılır?

Kalori nasıl yakılır sorusu özellikle masa başında çalışan ya da gün içinde fazla hareket etmeme sonucu kilo fazlası olan kişilerin merak ettiği bir konudur.

Aslında kalori yakmak, özellikle fazla kilosu olan insanlar için hiç de zor değil. 500 kalori yakabilecek pek çok aktivite bulunuyor ve özel bir egzersiz programı olmadan sizlerde çok rahat bir şekilde günde 500 kalori yakabilirsiniz. Gün içinde hareket etmek sağlık için çok önemlidir. Peki kalori nasıl yakılır?

Kalori Nasıl Yakılır?

Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş yapmak en çok kalori yaktıran egzersizlerden biridir. Yürüyüş yapmak için herhangi bir salona üye olmanız veya para harcamanız gerekmez. Ayakkabılarınızı giyer ve evden çıkarak hemen kalori yakmaya başlayabilirsiniz. 100 kilo ağırlığındaki bir kişi 4 kilometre hızla 1 saat 15 dakika yürüyerek 500 kalori yakabilir. 70 kilo ağırlığındaki bir kişinin de aynı kaloriyi yakması için 1 saat 40 dakika kadar yürümesi gerekir.

Koşmak

Günde 500 kalori yakabileceğiniz en keyifli aktivitelerden biridir. Eğer amacınız kalori yakmaksa, koşudan daha kısası ve keyiflisi olamaz. Çünkü 30 dakikalık bir koşu en az 300-400 kalori yaktırabiliyor. 8 kilometre hızla koşan 80 kilo ağırlığındaki biri saatte ortalama 700 kalori kadar enerji harcayabilirken, 100 kilo ağırlığındaki biri yaklaşık 850 kalori yakabiliyor.

Merdiven Çıkmak

10 dakika merdiven çıkmak en az 120 kalori yaktırmaktadır. İyi bir tempoyla yaklaşık 35-40 dakika boyunca merdiven çıkarak sizlerde bu kaloriyi yakabilirsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Uzun süreli merdiven çıkışları, dizlerinize ciddi anlamda zarar verebilir. Bu nedenle günlük 1-2 dakikalık egzersizlerle başlamalı ve daha sonra 30 dakikaya kadar çıkarmalısınız.

Bisiklet Sürmek

Kalori nasıl yakılır diye soruyorsanız, bisiklet sürmeyi önerebiliriz. Düz bir yolda sürülen her bir kilometrelik bisiklet kullanımı yaklaşık 35-40 kalori yaktırmaktadır. Buna bağlı olarak günde 15 kilometre bisiklet sürmek yaklaşık 500 kalori yaktırır diyebiliriz.

İp Atlamak

10 dakikalık bir ip atlama egzersizi 100 ile 150 kalori arasında enerji harcamanızı sağlayabilir. Hızlı bir şekilde enerji harcamak için ip atlamayı tercih edebilirsiniz. Bu egzersizle sadece 40 dakika içerisinde 500 kalori yakabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu