Kanser

Metastaz Nedir? | Kanser Hastalığında Metastaz Belirtileri

Kanser hastalığında metastas tehlikesi

Metastaz nedir? Tümör kitlesinden ayrılan kanser hücresi kan ve lenf sistemi yolu ile vücudun diğer organlarına yayılarak burada ikincil tümörleri oluştururlar. Bu durum metastaz olarak adlandırılır.

Metastaz süreci

Bir tümör hücresinin metastaz gibi çok karmaşık bir sürece ulaşması için bazı engelleri aşması gerekir. Bunlardan ilki kanser hücresinin tümörden ayrılmasıdır. Bağımsız hale gelen hücre dokulardan arasından geçerek kan ya da lenf sistemine ulaşır.

Metastaz nedir ve nasıl oluşur?

Dokuların arasında bu hücrenin geçmesi için tümör hücrelerinden salgılanan çeşitli protein yıkıcı enzimlerin dokuları parçalayarak en yakındaki damarı kendine çekmesi gerekir. Anjiyogenez denilen bu süreçle tümör hücresi farklı bir dokuya geçerek burada yeni bir tümör oluşturur. Bu yeni damarlanma oluşumu kanser hücrelerine hem besin ve oksijen taşımakta hem de metastaz yapabilme olgusunu kazandırmaktadır.

Kanserin bulunduğu doku ve organa göre değişmekle birlikte metastaz belirtileri her zaman belirti göstermezler. Hastalar herhangi bir enfeksiyon durumuna benzer belirtilerde gösterebilir. Bu durumda da kanser çoktan ilerlemiş olabilmektedir. Kusma, iştahsızlık, geceleri tekrarlayan ateş basmaları, kilo kaybı, boyun ve mide çevresindeki lenf nodu şişmeleri ve şiddetli ağrı gibi bulgular metastatik kanser hastalığının belirteçleri olabilir.

Metastazın tedavideki yeri

Kanser tedavilerinin yenilikçi yaklaşımlarından biri de metastazın bloke edilmesidir. Çünkü metastaz bloke edilirse tümör hücresi yeni dokulara yerleşemeyecek ve böylece bulunduğu yerde tedavi edilebilecektir. Bununla ilgili özellikle akıllı ilaçlar olarak isimlendirilen tümör hücresinin alıcılarına uygun olarak tasarlanan bileşenler kullanılmaktadır.

Hangi organlarda metastaz görülür?

Metastaz birçok organda (beyin, karaciğer, lenf, akciğer gibi) görülebilir. Bununla birlikte bazı kanser türlerinin belirli organlara metastaz yaptığı da bilinmektedir. Fakat bilimsel olarak moleküler mekanizması hala tartışılmaktadır. Kolon kanserleri, karaciğer ve akciğere; akciğer kanseri, böbrek üstü bezler, beyin ve kemiklere; prostat kanseri, kemiklere metastaz yapabilir. Onkologlar metastazlara ilkin köken aldığı kanserin ismi vererek adlandırırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu