Sağlık

Kene Isırmasına Karşı Alınacak Önlemler

Kene ısırmasına ne yapmalı? Keneler, yaz aylarında ortaya çıkan, özellikle kuşgiller familyasının az bulunduğu bölgelerde oldukça yoğun bir şekilde nüfuslarını artırabilen zehirli böceklerdir. Kene, ısırdığında bölgeye zehir gönderebilen kan emici böcekler olduğu için ısırdığı kişiye ‘’Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’’ adı verilen bir hastalık bulaştırmaktadırlar. Keneler, özellikle bazı hayvanları da ısırabildiği için, eğer bahçede dolaşan bir hayvanınız varsa her gelişinde mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Kene ısırmasına ne yapmalı? Kene ısırmasına karşı alınacak önlemler nelerdir gibi soruları siz de merak ediyorsanız, gelin ve bu yaz kene ısırmasına karşı alınacak önlemleri inceleyelim.

Kapalı Kıyafetler Giyin

Kene doğrudan deriyi ısırarak bulaştığı için, kapalı kıyafetler giymek, kene ısırmasına karşı alınacak en büyük önlemlerden biridir. Piknik ya da orman gibi alanlara gittiğinizde veya bu alanların yakınlarında bulunduğunuzda mutlaka ayakkabınıza kadar gelen bir pantolon ve sıkı ve uzun bir çorap giyilmelidir. Riskli alanlardan döndükten sonra kendinizi ve çocuklarınızı mutlaka kontrol etmeli ve şüphelendiğiniz durumlarda mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Keneler, genelde kulak arkası, koltuk altı, kasıklar veya diz arkası gibi fark edilmesi zor olan bölümlere yapışabilirler. Böyle bir şey fark ettiğinizde kesinlikle eliniz ile çıkarmaya çalışmamalı ve kendiniz müdahale etmemelisiniz.

Kene çıkarma işlemini kendiniz yapacaksanız, eldiven giymeli ve uygun bir aletle çıkarmalısınız, kenenin hızlı bir şekilde ve fazla canını acıtmadan çıkarmanız çok önemlidir, çünkü keneyi çıkarmaya çalışırken böceğin canı çok yanar hatta bazı yerleri parçalanırsa, zehrini yüklü bir şekilde içeriye boşaltabilir.

Ellerinizi Yıkayın

Kene bakterileri, elinize de bulaşmış olabilir ve kana karıştığı andan itibaren çok büyük tehlike arz eder, günümüzde kene ısırmasından değil de kene zehrinin yaraya temas etmesi nedeniyle vefat eden çok sayıda insan bulunur, bu nedenle buna çok dikkat etmek gerekiyor. Eve geldikten sonra mutlaka açık kaldığını düşündüğünüz her yeri yıkamalı ve mümkünse duş almalısınız. Eğer açık bir yaranız var fakat herhangi bir kene yoksa, yaranızı kolonya ya da alkollü bir dezenfektan ile temizlemeniz önerilir.

Açık Renkli Kıyafetler ve Örtüler Kullanın

Kene ısırmasına ne yapmalı? Kene kahverengi siyah tonlarında bir böcek olduğundan dolayı, koyu renkteki kıyafetlerde veya masa örtülerinde belli olmayabilirler. Bu nedenle böceği hızlı bir şekilde fark edebilmek için, açık renkli kıyafet, masa örtüsü kullanımı gerekmektedir.

Bilgilendirme

Kene ısırmasından sonra, ilgili kişinin tedavisinin hızlıca yapılması gerekir. Tedavi işleminden 10 gün sonraya kadar hastalık belirtilerinin görülme ihtimali bulunmaktadır, bu nedenle kişi 10 gün sonraya kadar bulantı, ateş, yorgunluk, halsizlik, ishal gibi belirtileri yaşarsa en yakın sağlık merkezine gitmelidir.

Hayvanlara Dokunulmamalı

Özellikle yaz aylarında, etrafta hayvan ölüsü hayvan cesedi görürseniz kesinlikle bu hayvanlara çıplak elle dokunmayın. Hayvan kanı, salyası, derisi ciddi anlamda hastalık bulaştırabilir. Kene bu alana gelip kan emebileceği için hiçbir hayvan yaralısına veya ölüsüne çıplak elle müdahale edilmemeli ve koruma önlemleri olmadan yaklaşılmamalıdır.  Bu tür girişimler, sağlığınızdan ve hatta canınızdan dahi olmanıza neden olabilir. Son derece dikkatli olmalı ve dikkatli yaklaşmanız gerekmektedir. Kene ısırmasından uzak bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu