Beslenme

Kilo Verdiren Yiyecekler Nelerdir?

Kilo verdiren yiyecekler nelerdir? Yedikçe kilo verdiren, hızlı kilo verdiren yiyecekler hangileridir? Anında kilo vermek mümkün mü?

Kilo verdiren yiyecekler, metabolizmayı hızlandıran, yağ yakımını artırarak kilo vermeniz konusunda size destek olan yiyeceklerdir. Kilo vermek isteyen bireyler için bu süreçte sağlıklı beslenme ve en önemlisi kilo kaybettiren yiyecekler tüketmesi gerekmektedir. Peki hangi yiyecekler kilo verdiriyor? Kilo verdiren yiyecekler hangileridir?

Kilo Verdiren Yiyecekler Nelerdir?

Yoğurt

Yoğurt probiyotik bir gıda olduğu için bağırsak hareketlerini düzenlemede çok etkileri olan bir gıdadır. Yoğurdın faydaları saymakla bitmese de özellikle kilo verdirme konusundaki başarısı kesinlikle yadırganamaz. Ara öğünlerinizde atıştırmalık olarak tüketeceğiniz küçük bir kâse yoğurt yağ yakımını artıracak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. 2006 yılında yapılmış olan bir araştırmaya göre, düzenli olarak yoğurt tüketip diyet yapan bireylerin, tüketmeyen bireylere göre yüzde 22 daha fazla kilo verdiği ortaya çıkmıştır.

Yumurta

Yumurta, yüksek protein yapısı nedeniyle tok tutmada ciddi yararlar sağlayan bir besindir. Düşük kalorisine göre midede kapladığı alan epey fazladır. Bir yumurta yalnızca 75 kalori içerdiğinden kilo verdirmeye yardımcı olmaktadır. Vegan diyet listeleri dışındaki tüm diyet listelerinde mutlaka yumurtaya yer verilir. Yumurta uzun süre tok tutabildiği için, açlık duygusunun kontrol edilmesine yardımcı olur, üstelik sıfır karbonhidrat içermesi nedeniyle, karbonhidrat tüketiminin azalmasına ve kısa sürede kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Elma

Elma kilo vermeye yardımcı olan ve yüksek oranda lif içeren besinler arasındadır. Bir elma yalnızca 60 kalori barındırdığından dolayı kilo aldırmaz ve tokluk sağlar. Sadece üç adet elma bir öğün yerine geçebilir. Üç adet elma 180 kalori barındırır ve kısa sürede kilo vermeyi sağlar.

Sirke

Sirke, kilo verdiren yiyecekler arasındadır. Sirke, metabolizmayı hızlandırarak günlük bazda yakılan kalori miktarını artırır ve böylece kilo vermeyi sağlar. Sabah içilecek bir bardak suya bir iki çay kaşığı sirke damlatmak kısa sürede kilo vermeyi sağlayabilir. Sirke, yalnızca destekleyici bir gıdadır, tek başına zayıflatma özelliği bulunmaz.

Yulaf Ezmesi

Midede çok fazla yer kaplaması nedeniyle kilo verdiren yiyecekler arasındadır. 100 gram yulaf, 11-12 gram lif içermektedir. Yulaf ezmesi, içerdiği yüksek lif oranı sayesinde zayıflamaya büyük oranda yardımcı olur. Mideyi şişirip tokluk hissi yaratır. Süt ve yoğurtla birlikte tüketilebilir.

Brokoli

Brokoli, yüksek vitamin içeriği sayesinde kısa sürede kilo vermeye yardımcı olmaktadır. 100 gram brokoli yalnızca 15-25 arasında bir kalori ihtiva eder. Harika bir salata malzemesi olmanın yanında, sağlık için de çok fazla yararı bulunur. Özellikle akşam saatlerinde tüketeceğiniz brokoli, kısa sürede kilo vermenizi sağlayarak forma girmenize yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın aslında bir baharat olarak adlandırılsa da harika bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Tarçın çok az kaloriye sahip olan bir baharattır, ancak buna rağmen pek çok gıdada tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Özellikle tatlı ihtiyacınız olduğunda çay veya kahveye atacağınız bir çubuk tarçın, şeker isteğinizi önemli ölçüde baskılayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu