Hastalıklar

Koah Hastalığı Nedir? | Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir?

Koah hastalığı aslında çok yaygın olan, ancak hastaların tedavi amacıyla başvurmamasından kaynaklı tanılanmayan bir hastalıktır. “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” bu hastalığın tam adıdır.

Aslında en büyük belirtisi hırıltı ve balgam olan bir hastalıktır. Hastalarda öksürük şikayet ile başlayan belirtiler gün içinde aşırı balgam üretimi ve hırıltılar eşliğinde seyreder. Bu hastalık ilerleyici bir özelliği sahiptir ve mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Koah hastalığına sigara ve muadili alışkanlıkların en büyük oranda sebep olduğu bilinmektedir. Bu sebeple sigara içen kişilerde daha çok rastlanılan bir hastalıktır. Hastalığa yakalanan kişilerin sigara kullanımını sıfıra indirmesi gerekmektedir. Bununla beraber kötü havası olan ve tozlu-dumanlı yerlerde çalışan kişilerde de koah hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Ülkemizde popülasyona baktığımızda 3 milyonun üzerinde koah hastası olduğu bilinmektedir. Bu rakam koah hastası olduğunu bilmeyen ve sigara kullanan kişiler ile toplandığında artması işten bile değildir.

Koah hastalığı belirtileri nelerdir?

Koah hastası kişilerde görülen en önemli belirtiler öksürük ile beraber seyreden balgam ve boğaz yanmasıdır. Genelde sigara içen hastalarda görülmesinden hareketle bu hastalar bu belirtileri taşıdığında bunun sigaradan kaynaklandığını düşünürler. Koah hastalarının sigarayı bırakması gerekmektedir. Sigara kullanımının azaltılması veya bırakılması durumunda hastalık geriler ve gelişimi durabilir. Seyrek olmakla beraber bazı hastalarda kan tükürme durumu görülebilmektedir.

Koah Belirtileri
Koah Belirtileri

Hafif koah belirtilerine baktığımızda erken yorulma ve merdiven çıkarken nefes nefese kalma durumları örnek verilebilir. Orta düzey koah hastalığı belirtilerinden önemli bir tanesi nefes darlığıdır. Yukarda saydığımız tüm belirtiler ağır koah hastalarında görülen belirtilerdir. Koah hastalarının kanında oksijen miktarı azalmaktadır. Bu tehlikeli durum karşısında hastalar başka hastalıklara da açık duruma gelmekte ve bazı sorunlar yaşamaktadırlar. Bunlardan bazıları şunlardır: bol terleme, aşırı zayıflama, sinirlilik hali, çarpıntı, yorgunluk ve halsizlik belirtileri vb.

Koah hastalığında tanılama nasıl yapılmaktadır?

Koah hastalığından muzdarip olan ve balgam, öksürük,hırıltı gibi şikayetlerde doktora başvuran hastalarda standart akciğer tomografisi ve bazı akciğer testleri ile tanı konur. Solunum fonksiyonu testi ile beraber kesin tespit yapılır ve tedavi aşamasına geçilir. Koah hastalığının ilerleyici bir hastalık olduğunu belirtmiştik. İlerlemesini durdurmanın tek yolu ise sigara kullanımını bırakmaktan geçmektedir. Tedavinin diğer bir aşaması tozlu ve kirli ortamlardan uzak durmaktır. Hastalığın bir akciğer hastalığı olduğu düşünüldüğünde akciğerlerin temiz tutulması için gereken besinlerin kullanılması ve akciğerlerin toza kire maruz kalmaması gerekir.

Koah Tedavi Süreci
Koah Tedavi Süreci

Koah hastalığı ve tedavi süreci

İlaç tedavisi tüm hastalıklarda olduğu gibi koah hastalığında da olmazsa olmazlardandır. Koah hastalarının kanında azalan oksijeni bir şekilde takviye etmeleri gerekmektedir. Bunun için çok ağır koah hastaları oksijen maskelerini günde 10-15 saat gibi sürelerle kullanmak zorunda kalabilirler. Normal hastalarda da oksijen kullanımı çok önem arzetmektedir. Temiz havaya sahip yerlerde gezmek fayda sağlayacaktır. Bununla beraber kandaki oksijen miktarını takviye edecek ilaçlar da kullanılması gerekebilir.

Koah hastalarının her sene sonbahar mevsiminde grip aşısı yapmaları tavsiye edilmektedir. Hastalığın akciğerde seyrettiği düşünüldüğünde grip enfeksiyonunun hastaları oldukça muzdarip edeceği bir gerçektir. Dolayısıyla akciğerlerine iyi bakmalı ve bir an önce toplumumuzun en deri yarası olan sigarayı bırakmalıdırlar. Sigara hem cebimize hem de akciğerlerimize çok mühim zararlar vermektedir. Sigara kullanmayan hastalarda koah hastalığına rastlanmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu