Kanser

Kolon Kanseri Nedir? | Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir?

Kolon nedir?

Kolon kanseri, aslında kalın bağırsak olarak adlandırdığımız içi organımızın diğer adıdır. Kalın bağırsak vücudumuzda ince bağırsak ile anüs arasında kalan bölgede yer alır. Uzunluğu bir buçuk metre ortalamasında olup sindirim sistemimizin ’sini oluşturur. Çapı ince bağırsaktan daha geniştir ve aralarındaki fark bundan ibarettir. Kalın bağırsak kolonu ince bağırsağı sararak çevrelemektedir. Dışkı olarak da bildiğimiz gaita buradan rektuma geçer ve en son anüsten dışarı atılır. Kolon Bağırsak (Kalın Bağırsak) ismi buradan geliyor olabilir mi?

Kolon kanseri nasıl oluşur?

Kolon kanseri olarak bildiğimiz kalın bağırsak kanserinin tam olarak ne sebeple ortaya çıktığı bilinmemektedir. Toplumumuzda görülme oranı on binde beş oranındadır. Her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına rağmen 45 yaşın üzerindeki hastalarda yüzde doksan oranında görülmektedir. Kolon kanserinin daha çok batı toplumlarında görüldüğü bilinmekle beraber ülkemizde de görüldüğü bir gerçektir. Genellikle kalıtsal bir hastalık olduğu bilinmektedir. Ailesinde kolon kanseri bulunan bir bireyin hastalığa kapılma riski artmaktadır. Gardner Sendromu (bağırsak tümörü ve polipler) ve poliposiz gibi hastalıklar da kalıtsaldır ve genellikle kolon kanserine sebep olurlar. Yapılan araştırmalarda hayvansal yağların kullanımının hastalığa sebep olabileceği görülmüştür. Batı tarzında yapılan diyetlerin de hastalığa sebep olabildiği düşünülmektedir. Özellikle yüzde 30 gibi bir oranda arttırdığı düşünüldüğünde batı tarzı diyetlerden uzak durmak gerekmektedir. Bununla beraber vitaminlerin kanser riskini azaltmadığı tespit edilse de özellikle sadece D vitamininin kolon kanseri üzerinde tesiri olduğu saptanmıştır.

Kolon Kanseri Nedir?
Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri nasıl tanılanır?

Kolonoskopi adı verilen ve anüsten sokulan bir mikro kamera ile kalın bağırsağın tamamı görüntülenebilmekte ve polip gibi bir belirti varsa alınıp incelenebilmektedir. Risk faktörü olan hastalarda bu işlemler tekrarlanır ve tanı koyulur. Sigmoidoskopi ile de kalın bağırsağın alt tarafında kan olup olmadığı araştırılır. Bunun sebebi dışkı içerisinde bu kanın zor saptanmasıdır.

Kolon kanseri nasıl tedavi edilir?

Kolon kanserinin tedavisi için ilgili bölümün ameliyatla alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı kemoterapi uygulamaları veya ışın tedavisi ameliyatı destekleyici veya öncesi durumlarda uygulanabilmektedir. İleri düzey hastalıkta torba tedavisi uygulanabilmektedir. Böylece hastaya tabiri caizse yapay bir anüs yapılmaktadır. Hastanın mide çıkışına takılan torba ile dışkı boşaltımı sağlanmaktadır. Hasta kalınbağırsağına sağlıklı bir şekilde kavuşana kadar bu uygulama sürdürülmektedir.

Kolon kanserinden korunabilir miyiz?

Özellikle lifli gıdalarla beslenmek kolon kanserine karşı koruyucu bir yaklaşımdır. Yapılan deneylerde bu gıdaların insanlarda kanserojen maddelerin üretimini azalttığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla kolon kanserine karşı mücadelede lifli gıdaların kullanımına dikkat etmemiz gerekir. Bu gıdalardan başlıcaları soya fasülyesi,buğday kepeği,enginar,brokoli,turp ve sair meyve ve sebzelerdir. Bununla beraber kırmızı etin ve yağlı ürünlerin kolon kanseri ihtimalini arttırdğığı bilinmektedir.

Dolayısıyla hastalığa yakalanma ihtimali olan kişileri beslenirken bu yiyeceklere dikkat etmesi ve en azından azaltması gerekmektedir. Özellikle ailesinde kalın bağırsak kanseri olan kişilerin kolonoskopi yaptırmaları şiddetle tavsiye edilir. Bunlar dışında egzersizler yapmak ve bağırsak düzenleyici içecekler kullanmak da bağırsak sağlığımızı korumamıza yardımcı olacaktır. 50 yaşını aşan insanlarda kolon kanseri ihtimalinin oldukça yükseldiği bilinmektedir ve bu yaş grubu özellikle bağırsak sorunları yaşıyorsa mutlaka bir hekime görünmeli ve bir an önce önleyici hekimlik hizmetlerinden faydalanmalıdır. Ülkemizde tıbba dair en önemli eksiklerden biri de hastaların şüphe sonucunda vakaları önemsememesi ve önlem almamasıdır. Geciken tedaviler hastalıkları ileri boyutlara taşımaktadır. Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu