Hastalıklar

Kuduz Hastalığı | Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Kuduz hastalığı neden olur? 

Kuduz hastalığı virüsler nedeniyle ortaya çıkar. Genellikle kuduz olmuş köpek ve kedilerden insana bulaşan bu hastalık çok tehlikeli bir durumdur. Hastalığa neden olan virüsün adı rhabdovirüs olarak bilinir ve tıp dünyasında kuduza rabies denir. Kuduz hastalığını kapmış olan hayvan, bu virüsü vücuttaki tüm salgılarında taşır. İnsana bulaştırması ise tükürüğünün içindeki hastalık yapıcı virüsler ile olur. Kuduz bir kedi ya da köpek sizi ısırdığı zaman, salya ve tükürükleri içinde yer alan mikroplar ısırık yüzeyinden geçerek deriyi aşar ve kana temas ederek vücut içine yayılır.

Kuduz hastalığının evreleri

Kuduz virüsü en çok sinir sistemine girer. Önce ısırılan yerdeki sinirleri tutar, sonra giderek ilerler ve sonunda bedenimizdeki asıl yönetim merkezleri olan beyin ve omuriliğe ulaşır. Burada, hayati önem taşımakta olan sinir yapılarını asla düzelemeyecek biçimde tahrip eder. Tüm bu süreç çok hızlı yaşanır, birkaç gün içinde sonlanır. Sinir hücreleri tahrip oldukça, insani özellikler yitirilmeye başlar.

Kuduz hastalığının belirtileri

Konuşma ya da algılama faaliyetleri biter. Vücutta kasılmalar ortaya çıkar. Giderek saldırgan bir hal alınır, zapt edilmesi güç bir duruma girilir. Sudan korkmak hem kuduz hayvan hem de insanlarda sık görülür. Ayrıca uzuvlarına hakim olamazlar, örneğin ağız salgılarını tutamazlar. Daha da fazla sinir yapısı kaybedildikçe, hayatın devamını sağlayan özellikler de yitirilmeye başlanır. Örneğin soluk alma, kalp atımını ayarlama gibi beyincik ve omurilik soğanı adı verilen kısımlardaki görevler de artık yapılamaz hale gelir ve nihayetinde kuduz nedeniyle hasta ölmüş olur.

Kuduz hastalığının tedavisi

Kuduz için aşı olsa da etkili bir tedavisi hala bulunamamıştır. En iyisi, kuduz olduğu belli olan hayvanlardan uzak durmak ve ısırıldığı takdirde hem yarayı temizlemeleri hem de tedavi gidişatını belirlemeleri için hızlıca bir hastaneye başvurmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu