Sağlık

Melisa Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Melisa çayının faydaları nelerdir? Melisa çayı, yoğun aroması ve hoş kokusu ile pek çok kişiyi mest eden çok lezzetli bir çaydır. Melisa çayının sağlığı çok ciddi etkileri vardır, günlük yaşamda uykusuzluktan strese ve depresyona kadar pek çok olumsuz durumun tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Peki melisa çayı tam olarak nedir? Nasıl hazırlanır? Faydaları nelerdir?

Melisa Çayının Faydalı Özellikleri

Uzmanlar günde 3 fincana kadar tüketimine müsaade ediyor, sağlık ve metabolizma üzerinde etkileri olduğundan dolayı fazla tüketimi sağlığa zararlı olabilir. Peki melisa çayının faydalı özellikleri nelerdir? Nelere iyi gelir?

Melisa çayı doğal bir antiseptiktir, bu sayede pek çok yaranın kısa sürede kapanmasına ve yanıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Melisa çayının sakinleştirici etkisi vardır, içtikten sonra hafif uyku hali oluşabilir, stres ve gerginlik ortadan kalkar. Özellikle uyku sorunları yaşayan bireylerin, yatmadan önce en az 1 fincan içmeleri tavsiye edilmektedir.

Sindirim sistemine ciddi oranda fayda sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak problemlerine iyi gelir.

Melisa çayının konsantrasyonu arttırdığına dair iddialar vardır, ne kadar doğrudur bilinmez ama bu etkisinin görülebilmesi için en fazla bir fincan içilmesi tavsiye ediliyor.

3 fincan tüketildiğinde hafif ağrı kesici görevi görebilir.

Ne Zaman Tüketilmelidir?

Melisa çayı, uyku getirebildiğinden dolayı, gece tüketilmesi tavsiye edilir. Gece tüketilen melisa çayı, stres ve gerginliği azaltarak melatonin hormonu salgılatır. Melisa çayının faydaları nelerdir diye soruyorsanız, bu özelliğini örnek olarak verebiliriz. Bu açıdan ciddi anlamda bir yarar sağlıyor.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hazırlamak son derece basittir. Öncelikle bir frenchpress ya da kahve demleme kağıdına ihtiyacınız var. Frenchpress kullanarak melisa çayı hazırlamak için, melisa yapraklarını iki tutam olarak frenchpressin içerisine yerleştirmeniz gerekir. Kaynattığınız sıcak suyu, 2 dakika dinlendirerek sıcaklığının 85-90 derece bandına düşmesini beklemeniz gerekir, aksi takdirde yapraklar yanacaktır. Melisa çayının üzerine sıcak suyu döktükten sonra yaklaşık olarak 5 dakika demlenmeye bırakınız. 5 dakikanın sonunda frenchpressi aşağıya doğru çekerek demleyip afiyetle içiniz.

 

Uyarılar

  • Sedaktif etki içerdiğinden, iş makinesi kullanımından önce veya konsantrasyon gerektiren işlerde 100 ml’den fazla tüketmeyin.
  • Günde üç fincandan fazla tüketimi sorun yaratabilir.
  • 16 yaşından küçüklerin kullanması tavsiye edilmez.
  • Düzenli tüketimi tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu