Kanser

Meme Kanseri Belirtileri | Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri nedir?

Meme bölgesinde bulunan süt bezlerinde ve üretilmiş sütün meme başına taşınmasını sağlayan kanalları döşeyen hücreler arasında, bazı nedenlerden dolayı kontrolsüz bir biçimde çoğalan ve başka organlara da dağılma ihtimali bulunan hücrelerden oluşan tümör kaynaklı ve kanser içeren yapıdır. Meme kanseri günümüzde her sekiz kadından birinin hayatına giren bir hastalık türüdür.

Meme kanseri belirtileri

  • Meme kanserinin en yaygın belirtisi oluşacak kitlelerdir. Memede yer alan kitleler iki farklı şekilde olabilmektedir. Bunlardan ilki kist adı verilen içi sıvı dolu kitlelerdir. Bu kistler tümör belirtisi olmamakla birlikte özellikle menopoz öncesinde kadınların çoğunluğunda görülmektedir. İkincisi ise kanser belirtisi taşıyan, kanser tehlikesine sahip olan ve katı kitle adı verilen kitlelerdir.
  • Günümüzde meme kanseri belirtileri birçok insan tarafından bulunabilmektedir. Kanser hücresi bulun kitleler daha sert olabilmektedir. Kanser yapısı düzensiz, pütürlü yüzey görünümüne sahip ve meme içerisinde rahat bir şekilde hareket ettirilemeyen bir yapıya sahip kitlelerdir.
  • Bazı durumlarda ise kitle olmaksızın meme derisinde gerçekleşen değişlikler de bu belirtiler arasında yer alır. Bu değişiklikler arasında ise derideki bir bölgede kızarıklık, kalınlaşmalar ya da portakal kabuğu benzeri çekintilerin oluşması gibi maddeler gösterilmektedir.
  • Meme kanseri belirtileri arasındaki diğer bir belirti ise meme başında gerçekleşen değişikliktir. Meme başında oluşacak kızarıklıklar, meme başında yara oluşumları da meme kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Meme başından gelecek akıntılar da bu belirtiler arasında gösterilir. Boza kıvamında olan akıntılar normal olarak kabul edilse de kahverengi, siyah veya kan rengi olması önemlidir. Bu durum sütyen ve çamaşırın ıslatılma şeklinde dikkat çeker.
  • Kanserin diğer belirtileri arasında memenin veya meme başının içeri doğru çekilmesi, meme şeklinde ortaya çıkan değişiklikler, meme başlarının pozisyonlarında meydana değişiklikler ve koltuk altında ele gelen kitlelerin oluşmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu