Beslenme

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı hızlandıran besinler, sağlıklı ve formda bir yaşam sürmek için oldukça gerekli. Bazı besinler, metabolizmayı oldukça hızlı bir şekilde çalıştırarak hızlı bir şekilde yağ yakmanızı sağlıyorlar. Hiçbir çaba sarf etmeden sadece metabolizma üzerinde olumlu etkileri olan yiyecekleri tüketerek kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? Peki hangi besinler metabolizmayı hızlandırıyor?

Acı Biberler

Acı biberlerin metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır.  Yapılan araştırmalar, düzenli olarak tüketilen acı biberin metabolizmayı yaklaşık yüzde 25 oranında hızlandırdığını belirtmektedir. Bu nedenle acı biber yedikten sonra terlemeye başlar ve sıcak hissedersiniz. Kan dolaşımı, acı biberin tüketilmeye başlamasıyla beraber oldukça hızlı bir şekilde yükselir ve bu da yağ yakımına öncülük eder.

Tam Tahıllı Gıdalar

Tam tahıllı ekmek, yulaf ve pirinç gibi gıdalar düşük bir glisemik indekse sahip olduklarından dolayı kan şekerinin aniden fırlamasına engel oluyorlar. Yaklaşık 50-55 aralığında bir endekse sahip olan tam tahıllı gıdalar, beyaz unlu bir ekmeğe göre yüzde 40 civarında daha yavaş kan şekerini yükseltiyor, kan şekerinin yavaş yükselmesi de metabolizmayı hızlandırarak hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlıyor.

Brokoli

Özellikle Türk halkının pek sevmediği sebzelerden biridir kendisi. Brokoli, metabolizmayı hızlandıran çok önemli besinlerden birisidir. Yüksek miktarda folik asit ve antioksidan barındırmaktadır bu nedenle tam bir detoks yiyeceği denilebilir.

Kahve

Yapılan araştırmalar, metabolizmayı hızlandıran besinler listesine kahveyi de ekledi. Kahve, içerdiği kafein nedeniyle metabolizmayı uyararak, kan basıncını yükseltip, kalbin daha hızlı çalışmasını sağlıyor, bu da sanki bir koşudaymışçasına kalori harcamanıza neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre günde 4-5 fincan kahve içenlerin obeziteye yakalanma riski hayli düşük.

Elma

Elma, içerdiği düşük kalori ve yüksek lif sayesinde tok kalmanızı sağlamakla bir kenara çekilmiyor aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırıyor. 1 elma sadece 60 kalori içeriyor, iki üç adet tüketilen elma, sanki bir öğün yemek yemişçesine tokluk hissi verdiğinden sıkça tercih edilen besinler arasındadır.

Badem

Badem çok yüksek kaloriye sahip olmasına rağmen metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan sağlıklı yağ asitlerini içeriyor. Günlük 30-40 gram badem tüketimi, yediğiniz öğünlerin porsiyonlarını küçültmenizde size yardımcı oluyor ve 30 gramı sadece 180 kalori barındırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu