Ağız ve Diş Sağlığı

Ortodonti Tedavisi Nedir? | Süreçleri ve Fiyatları

Ortodonti tedavisi nedir?

Ortodonti kelimesi Latince dilinden türemiş olan bir tıp tabidir. Bu dilde “ortos” kelimesi düz anlamına, “dontos” kelimesi ise diş anlamına gelmektedir. Genel itibariyle; dişlerde ve yüz bölgesinde meydana gelen düzensizliklerin teşhisi ve tedavisiyle ilgili olan uzmanlık dalına ortodonti denir.

Ortodonti tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Ortodonti tedavisi; dişlerin yamuk yani birbiri ile düzensiz sıralandığı durumlarda ve diastema (aralıklı diş) sorununda uygulanmaktadır. Diş büyüklüğü, eğer çene büyüklüğü ile orantılı değilse, dişler çeneye aralıklı ya da birbirleriyle çapraşık şekilde dizilir. Bu durum bir nevi iskelet bozukluğu demektir. Yani dişleri olması gereken konuma getirmeye, ortodontik tedavi denilmektedir. Bu tedavi yöntemi 5 farklı şekilde sınıflandırılır.

  • Alt çenenin normalden daha önde olması
  • Alt çenenin normalden daha geride olması
  • Overbite yani derin kapanış (üst dişlerin, alt dişleri fazlaca örtmesi)
  • Overjet (üst ön dişlerin önde olması)
  • Corssbite, çapraz kapanış (üst çenenin darlığına bağlı olarak dişlerin ağza tam olarak yerleşememesi)

Ortodonti tedavi aşamaları 5 farklı süreçte gerçekleşmektedir:

  • İlk aşamada hastalar muayene edilir. Ortodontist uzmanları tüm ağız içini detaylı bir şekilde inceler. Dişlerde ve çene yapısında bulunan sorunlarla ilgili hastayı bilgilendirir. Muayene sonucunda hangi tedavinin uygun olduğuna karar verilir ve bu tedavinin neleri kapsadığı açıklanır. Varsa alternatif tedavi yöntemleri, tedavi süresi, tedavi sonrasında ne denli başarılı olunacağı ve tedavinin aşamaları detaylı bir şekilde hastalara anlatılır.
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Ortodonti Tedavi Aşamaları
  • İkinci aşama ise tedaviye hazırlık aşamasıdır. Bu kısımda tedaviye başlanmadan önce dişlerde çürük varsa çürük tedavisi yapılır, diş eti problemleri giderilir, gerek duyulursa panoramik ve sefalometrik röntgen filmleri çekilir. Üst çene ve alt çenenin yapısı incelenir.
  • Üçüncü aşama teşhis ve planlama aşamasıdır. Bu aşamada ortodontik bozukluk dereceleri belirlenerek, tedavi yöntemi seçilir.Eğer çene önde veya geride ise ortognatik cerrahi yöntemine başvurulur. Eğer bu tedavi yöntemi de yetersiz gelirse ağza braketler takılır. Duruma göre çene ameliyatı da tercih edilebilir.
  • Dördüncü aşama tedavi sürecini kapsar. Teşhis ve planlama aşamasında karar verilen tedavi yöntemi uygulamaya konulur. Diş teli takılması işlemi gerçekleştirilir.
  • En sonda ise tedavi sonrası pekiştirmeler yapılır. Bu da en son aşamayı kapsamaktadır.

2020 Ortodonti tedavi fiyatları

Ortodonti tedavi fiyatları hastaya bağlı faktörlere, yaşa, dişlerdeki bozukluk oranına, tedavi süresine göre farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak 2.000₺ ve 5.000₺ arasıdadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu