Beslenme

Sağlıklı Beslenme | Dengeli Beslenme Önerileri ve Yararları

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda uzmanlar tarafından farklı yorumlar ve fikir ayrımlarıyla çelişkiler ortaya çıkabiliyor. Ama işin özündeki tek gerçek ise dengeli ve düzgün beslenmenin hayatı sağlıklı yaşamadaki yerinin çok önemli olduğudur. Düzenli ve dengeli bir beslenme stilini benimsemek, sağlıklı yaşamanın ve bunun yanındaki verdiği sağlıklı ömrün yanındaki yegane temellerden biridir. Sağlıklı bir yaşam için doğru ve dengeli beslenmenin olmazsa olmaz olduğunu söylemekte pek ala mümkündür.

Dengeli beslenme her besin ögesinden yeterli miktarda almak demektir. Bu duruma dikkat edilerek oldukça kaliteli bir yaşam sürdürülebilir. Ayrıca gereksiz yere fazla besin tüketmek te kişinin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Sağlıklı yani dengeli beslenme ile birçok olumsuzluklardan ve sağlık sorunlarından kurtulmak çok daha kolay olmaktadır.

Dengeli beslenmenin etkileri ve beslenme önerileri

Her zaman sağlıklı bir vücut ve ruha sahip olmak yine kişinin elindedir. Her gıdanın içerdiği farklı besin değerleri de vücudun ve ruhun sağlıklı olmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de her gıda çeşidinden yeterli miktarda vücuda almak gerekiyor. Tam olarak bu noktada da dengeli beslenme ve sağlığa olan faydalarından söz etmek gerekiyor.

Sağlıklı Beslenme Önerileri
Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yeterli miktarda C vitamini alarak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Ve bunun için oldukça fazla greyfurt, portakal, kuşburnu ve biber tüketmenize hiç gerek yoktur. Kahvaltıda alınacak bir adet yeşil biber ve ara öğünde yenilecek bir adet portakal da gerekli C vitamini değerini sağlayacaktır. Sabahları bir adet yumurta ile güne dinç ve daha sağlıklı bir şekilde başlamak vücudun ihtiyaç duyduğu besini sağlayacaktır. Buna benzer birçok örnek vermek tabi ki mümkün. Ancak özetle sağlıklı beslenme için dengeli beslenmek gereklidir. Dengeli beslenmek ise yeteri kadar besin almak gerekirken ve fazla besin almaktan kaçınmak gerekiyor. Ya da hiçbir besinden hiçbir gerekçe ile tamamen uzaklaşmamak gerekiyor. Böylece hem fit bir vücuda hem de sağlıklı bir bedene sahip olmak çok daha kolay olacaktır.

Dengeli beslenmenin sağlık açısından yararları

Her besinin vücudun fonksiyonlarını yerine getirmede büyük bir rol oynuyor. Bu sebeptendir ki dengeli beslenme sadece dinamik ve fit bir bedene sahip olmak için değil sağlıklı bir vücuda ve ruha sahip olmak için de gereklidir. Dengeli beslenme ile kalp damar hastalıklarından, kanser hastalıklarından, obezite, guatr vb. hastalıkların önüne geçmek ya da var olan hastalığın seyrini iyileştirmek mümkün ve çok daha kolaydır. Sadece dengeli beslenmeyi bilmek ve alışkanlık haline getirmek yeterli olacaktır. Sağlıklı günlerde mutlu yaşamak kişinin kendine ve sevdiklerine sunacağı en iyi ödüldür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu