Hastalıklar

Tansiyon Hastalığı | Belirtileri, Tanısı, Tedavisi

Tansiyon nedir?

Tansiyon atardamar içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Dünyadaki ortak karara göre ideal tansiyon aralığı 120’ ye 80 olarak belirtilmiştir. Bu ölçümlerin yüksek olması durumunda yani kan basıncının yüksek olmasına ise hipertansiyon adı verilmektedir. Acele bir şekilde yokuş çıkmak, koşmak, korku ve heyecanlı iken yapılan tansiyon ölçümünde ise kan basıncı yüksek çıkmaktadır buna da yalancı tansiyon denir. Bir de gebelikte aniden yükselen kan basıncına bağlı olarak hiper tansiyon ortaya çıkmaktadır ki bu anne ve bebek için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Tansiyon hastalığı nedir?

Tansiyon atardamar içindeki kan basıncı olarak tanımlanır. Kan basıncının yüksek olması ve düşük olması çeşitli etkenlerle ortaya çıkabilir ve bu durum çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüksek tansiyon 180/110 mm/hg gibi çok yüksek düzeye ulaşmadığı sürece fark edilmesi oldukça zordur. Yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileri baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, bulantı ve kusma, göğüs ağrısı, görmede bulanıklık, burun kanamaları, düzensiz kalp atışları, kulak çınlamasıdır. Yüksek tansiyonun en çok etkilediği organlar ise kalp, böbrekler, beyin, büyük atardamarlardır. Tansiyon yüksekliği kalbin yükünü artırır ve atardamarlarda çok önemli zararlara neden olabilir.

Tansiyon Hastalığı Belirtileri
Tansiyon Hastalığı Belirtileri

Tansiyon hastalığı belirtileri nelerdir?

Düşük tansiyon atardamar kan basıncının normalin altına düşmesidir. Daha önce yüksek olan tansiyonun normal seviyelere inmesi de düşük tansiyon belirtilerinin yaşanmasına neden olur. Büyük tansiyonun düşük olduğu durumlarda idrarda azalma, böbrek kan akımı miktarında belirgin bir düşüşün yaşanmasına tümden durmasına neden olabilir ki bu durumun sürmesi ölümle sonuçlanan vakaların yaşanmasına neden olabilir. Düşük tansiyon belirtileri olarak baş dönmesi, göz kararması, bilinç kaybını sayabiliriz. Düşük tansiyonun aniden gerçekleşmesi durumunda yüzde solgunluk ve aşırı terleme görülmektedir. Bu durumda hasta yere yatırılarak ayakları 45 derece açıyla yukarı kaldırılmalıdır.

Tansiyonu doğal yollar ile düşürmek

Yüksek tansiyonu düşürmek için limon suyu suyla karıştırılarak içilebilir, tuzsuz yoğurt ve ayran tüketilebilir, nar suyu ve greyfurtta tansiyonu düşürmek için kullanılabilir. Düşük tansiyonu yükseltmek içinse tuzlu yiyecekler tüketilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu